Dbasz o Siebie? Podzielasz zasadę "lepiej zapobiegać niż leczyć",ale chcesz to robić w sposób jak najbardziej naturalny a po "chemiczne" tabletki sięgać w ostateczności? Postaram się pomóc Tobie w tym zamierzeniu, przy okazji prosząc o uwagi i sugestie z Twojej strony. Pozdrawiam i życzę miłej lektury.
wtorek, 6 lipca 2010
Ufff..... wody.....
I się doczekaliśmy - po długiej zimie, byle jakiej wiośnie mamy lato, i to od razu bardzo upalne. Jeśli nie musisz - nie wychodź z domu, jak najczęściej przebywaj w chłodnych pomieszczeniach lub w cieniu.
Wiem,że nie wiele z nas może sobie na to pozwolić, w takiej sytuacji pamiętajmy o wodzie - przy wysokich temperaturach powietrza woda to nasz najważniejszy przyjaciel.
Płyny ciała stanowią 60% ogólnej masy ciała kobiety i 70% ogólnej masy ciała mężczyzny. Woda jest niezbędna w każdej czynności organizmu, m. in. reguluje temperaturę ciała, nawilża wdychane powietrze i uczestniczy w procesach oddychania, umożliwia transport i przyswajanie substancji odżywczych oraz przemianę pożywienia w energię, usuwa zbędne produkty przemiany materii, rozcieńcza trucizny, chroni ważne dla życia narządy i amortyzuje stawy.
Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na wodę mieści się w szerokich granicach od 30 do 45 ml na kilogram masy ciała, zależnie przede wszystkim od aktywności fizycznej, a także temperatury, wilgotności i ruchu otaczającego powietrza oraz rodzaju pożywienia. Waha się od 2 litrów u osoby o masie ciała 50 kg i lekkiej aktywności fizycznej do 12 litrów i więcej u osoby o masie ciała 90 kg i wytężonej aktywności fizycznej. W wysokiej temperaturze człowiek w stanie spoczynku może tracić nawet pół litra wody na godzinę. W tej sytuacji do utrzymania równowagi wodnej konieczne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości wody i soli mineralnych, zwłaszcza chlorku sodu (nawet do 30 g dziennie).
Utrata 3% wody powoduje uczucie zmęczenia, ból głowy, zawroty głowy, przegrzanie ciała, większa - zatrzymanie pocenia się i udar cieplny. Przy utracie 10 % wody odwodnienie zagraża życiu.
Osoby przebywające w wysokiej temperaturze otoczenia - nawet, kiedy nie czują, że im specjalnie gorąco (powiew powietrza chłodzi skórę dzięki utracie wody z parującym potem!) muszą uzupełniać straty, aby uniknąć odwodnienia.Dzieci przebywające na dworze, oddane ruchliwej zabawie, zwłaszcza zajęciom sportowym często nie zwracają uwagi na pierwsze objawy odwodnienia - zanim do niego dojdzie należy robić przerwy na szklankę wody.
za Dr. Zbigniew Hałat/mwmedia
.
.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz